Hyppää sisältöön

Peking +30 -kansalaisjärjestöraportti

Peking +30 – Naisten ihmisoikeudet edellytyksenä kestävälle rauhalle -raportti on Naisjärjestöjen Keskusliiton koordinoima varjoraportti Pekingin toimintaohjelman toteutumisesta Suomessa. Raportissa käydään läpi, miten naisten ja tyttöjen oikeudet toteutuvat Suomessa yhteiskunnan kaikilla osa-alueilla.

Lue raportti tästä:

The Beijing+30 NGO report in english here:

Mikä Peking +30?

1995 Pekingissä pidettiin neljäs YK:n naisten maailmankonferenssi. Tapahtumassa 189 YK:n jäsenvaltiota sitoutui ensimmäistä kertaa siihen, että naisten oikeudet ovat ihmisoikeuksia ja että niitä edistetään aktiivisesti. Naisten elämään liittyviä kysymyksiä käsiteltiin laidasta laitaan nimenomaan sukupuolten tasa-arvon näkökulmasta. Myös tyttöjen ihmisoikeudet sisällytettiin Pekingin julistukseen ja toimintaohjelmaan. 2025 on julistuksen 30-vuotisjuhlavuosi. 

Pekingin konferenssin jälkeen julistuksen ja toimintaohjelman allekirjoittaneet valtiot ja alueet ovat raportoineet toimintaohjelman toteutumista viiden vuoden välein.

YK:n naisten asemaa käsittelevä toimikunta CSW seuraa Pekingin julistuksen ja toimintaohjelman toteutumista. 

Edelliseen Peking-raporttiimme voit tutustua täällä: Peking + 25 -kansalaisjärjestöraportti

Termit auki! 

YK:n maailmankonferenssi: Yhdistyneiden kansakuntien (YK) maailmankonferenssi on tapahtuma, jossa YK:n jäsenmaiden edustajat kokoontuvat keskustelemaan ja neuvottelemaan maailmanlaajuisista aiheista, kuten ihmisoikeuksista. Tavoitteena on löytää yhteisiä ratkaisuja ja tehdä kaikkia jäsenvaltioita sitovia päätöksiä. 

Pekingin julistus: Pekingin julistus on asiakirja, joka hyväksyttiin YK:n naisten maailmankonferenssissa Pekingissä 1995. Siinä valtiot vahvistavat kirjallisesti sitoutumisensa tasa-arvon ja naisten oikeuksien edistämiseen. 

Pekingin toimintaohjelma: Pekingin toimintaohjelma on asiakirja, joka laadittiin toteuttamaan Pekingin julistusta. Toimintaohjelmassa on konkreettisia keinoja ja suosituksia, miten naisten oikeuksia edistetään. 

Kansalaisjärjestöraportti/varjoraportti: Kansalaisjärjestöraportti antaa järjestöille mahdollisuuden tuoda esiin sellaista tietoa, jota valtioilla ei ole tai jota ne eivät halua kirjoittaa raporttiin.  

Tilaa uutiskirjeemme!

Kuulet uusimmat uutisemme noin 10 kertaa vuodessa.

Voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.

Onko järjestösi kiinnostunut jäsenyydestä?

Yhdistämme voimamme sukupuolten tasa-arvon, yhdenvertaisuuden ja ihmisoikeuksien puolesta. Toimimme feministisesti ja syrjintää vastaan.

Jäseniksi voivat liittyä valtakunnalliset ja muut rekisteröidyt yhdistykset.