Olemme huolissamme hallituksen valmistelemista (HE 185/2026 vp) terveydenhuollon asiakasmaksujen muutoksien vaikutuksista raskaudenkeskeytyksiin. Pidämme tärkeänä, että esityksessä laajennetaan maksuttomuutta muun muassa synnytyksiin, keskenmenoihin ja lasten palveluihin. Samalla katsomme, että raskaudenkeskeytyksiä koskeva maksujen määräytyminen edellyttää vielä muutoksia.
Suomessa tuli 1.9.2023 voimaan uudistettu omaan tahtoon perustuva aborttilaki, jonka mukaan raskaudenkeskeytyksen saa omasta pyynnöstä raskausviikkoon 12+0 saakka ilman erillisiä perusteluja. Uudistus vahvisti raskaana olevan itsemääräämisoikeutta.
Hallituksen valmistelemat leikkaus-, toimenpide- ja erityistutkimusmaksut asettavat raskaudenkeskeytystä tarvitsevat eri asemaan keskeytyksen syyn perusteella. Esityksen mukaan maksua ei perittäisi, jos raskauden jatkuminen tai synnyttäminen vaarantaisi raskaana olevan hengen tai terveyden tai jos sikiöllä olisi sen tai syntyvän lapsen henkeä uhkaava vakava sairaus tai vamma. Sen sijaan henkilöltä, joka tarvitsee kirurgisen raskaudenkeskeytyksen muusta syystä, voitaisiin periä toimenpidemaksu.
Suomessa 93,3 prosenttia raskaudenkeskeytyksistä tehtiin vuonna 2025 omasta pyynnöstä. Tämä on kuitenkin juridinen peruste, joka ei kerro, millaiset henkilökohtaiset, sosiaaliset tai terveydelliset syyt päätöksen taustalla ovat.
Esitystä perustellaan julkisen talouden kestävyyden parantamisella. Koska raskaudenkeskeytyksiin liittyviä kirurgisia toimenpiteitä tehdään vähän, pyydämme arvioimaan erikseen, kuinka suuri taloudellinen hyöty juuri näihin toimenpiteisiin kohdistuvista uusista maksuista arvioidaan saatavan. Pidämme tärkeänä, että maksujen taloudellisia vaikutuksia punnitaan suhteessa niiden mahdollisiin vaikutuksiin hoidon yhdenvertaiseen saatavuuteen. Vuonna 2025 98,9 prosentissa kaikista keskeytyksistä tehtiin lääkkeellisesti eli vain noin prosentti tehdään kirurgisesti. Määrällisesti tämä on noin 100 aborttia.
Pyydämme myös selvittämään esityksen perustuslainmukaisuuden erityisesti yhdenvertaisuuden näkökulmasta. Kun samanlaisesta terveydenhuollon toimenpiteestä perittävä maksu määräytyy keskeytyksen perusteen mukaan, on arvioitava, onko erilaiselle kohtelulle hyväksyttävä ja oikeasuhtainen peruste. Lisäksi pyydämme arvioimaan, miten maksuttomuuden edellytykset todettaisiin käytännössä ja millaisia vaikutuksia tällä olisi raskaana olevan yksityisyyteen ja itsemääräämisoikeuteen.
Esitämme, että hallitus muuttaa esitystä siten, ettei raskaudenkeskeytykseen liittyvän leikkauksen, muun toimenpiteen tai erityistutkimuksen asiakasmaksu määräydy keskeytyksen syyn perusteella. Toivomme myös, että esityksen yhdenvertaisuus- ja perusoikeusvaikutukset sekä juuri raskaudenkeskeytyksiin kohdistuvien maksujen arvioitu taloudellinen hyöty selvitetään eduskuntakäsittelyssä.
Jaana Tiiri Päivi Oinonen
Puheenjohtaja Puheenjohtaja
Naisjärjestöjen Keskusliitt0 Suomen Kätilöliitto